Pośrednictwo kredytowe

czwartek, luty 23, 2017

W transakcjach kredytowych bierze udział kredytobiorca i bank, który jest kredytodawcą. Coraz częściej biorą w nich udział również pośrednicy kredytowi. Zajmują się oni wszystkimi niezbędnymi operacjami związanymi ze składaniem wniosku oraz finalizacją kredytu.

Kredytów gotówkowych udziela większość polskich banków, można się o nie ubiegać także u znacznej liczby przedsiębiorstw pośrednictwa kredytowego. Ponieważ warunki kredytowania nigdzie nie są takie same, stwarza to kłopotliwy problem wyboru odpowiedniego kredytodawcy. Tymczasem oprocentowanie kredytu różni się w zależności od banku, a jak to pokazaliśmy, nawet względnie małe różnice w tym zakresie powodują w bardzo długim czasie istotne skutki finansowe. Część kredytobiorców uważa, że oferta pośredników kredytowych jest korzystniejsza niż ubieganie się o kredyt bezpośrednio w banku. Warto więc poświęcić sporo czasu na wybór właściwego kredytobiorcy. Także wymagania i sposób pracy banków jest różny, w niektórych z nich musimy przynosić wielką liczbę dokumentów i doczekamy się odpowiedzi dopiero po dłuższym okresie, a w innych - formalności są uproszczone, a decyzja kredytowa - wydawana bardzo szybko.

Kim są pośrednicy kredytowi?

Kredytu może udzielić tylko bank. Przy wyborze właściwego kredytodawcy mogą nam pomóc pośrednicy kredytowi. Część ludzi obawia się kontaktów z pośrednikami wszelkiego rodzaju, nic też dziwnego, że wielu unika pośredników kredytowych i udaje się wprost do banków. Wyjaśnijmy więc, kim są pośrednicy kredytowi i na czym polega ich praca.Zgodnie z prawem bankowym kredytów mogą udzielać wyłącznie banki. Udzielenie kredytu przez inną instytucję niż bank jest karalne, przy czym ustawa przewiduje możliwość nakładania bardzo wysokich kar1. Problem polega na tym, że w ciągu ostatnich lat banki nie były w stanie dobrze obsłużyć rosnącej masy kredytobiorców. Po roku 2002 z roku na rok liczba kredytobiorców rosła o co najmniej kilkanaście procent podczas, gdy liczba pracowników bankowych zwiększała się znacznie wolniej. W tej sytuacji banki uznały, że najkorzystniejszym wyjściem byłoby podzielenie się zyskami z pośrednikami, którzy wykonaliby za nie znaczną część pracy.

Rozwój firm pośrednictwa kredytowego.

Pierwsi pośrednicy kredytowi zaczęli działać w Polsce już kilka lat temu, było to jednak niezgodne z przepisami. Nowelizacja prawa bankowego, która weszła w życie l maja 2004 roku umożliwiła legalizację pracy pośredników. Zgodnie z nowymi sformułowaniami prawa bankowego pośrednicy kredytowi mają prawo udzielać - pod kontrolą banków i w ich imieniu - kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych, a także obsługiwać karty płatnicze. W ciągu kilku miesięcy w Polsce powstały tysiące firm pośrednictwa kredytowego; w większości - były to firmy rodzinne, pracujące w mieszkaniu. Klienci interesowali się jednak głównie ofertą dużych firm, dlatego też w następnych latach znaczna część małych przedsiębiorstw tego typu upadła, a duże firmy — rozwinęły się. Obecnie większość rynku przypada na przedsiębiorstwa duże, np. Expander, OpenFinance, Żagiel, Goldenegg, Notus. Niektóre z tych dużych firm mają już ponad 100 oddziałów w różnych miastach, intensywnie reklamują się, dysponują poważnymi zasobami finansowymi. Prawie wszystkie duże firmy pośrednictwa kredytowego zostały stopniowo wykupione przez banki. Udział pośredników w udzielaniu kredytów hipotecznych rósł do połowy 2008 roku, kiedy to był szacowany na 25% wartości wszystkich kredytów tego typu.

  • Posted by admin at 11:01:35 in