
Oprocentowanie lokat, szczególnie tych długoterminowych utrzymuje się na niskim poziomie. W chwili obecnej na lokacie 24-miesięcznej można maksymalnie zarobić 3,55 %. Wielu inwestorów zadaje więc sobie pytanie czy odkładanie pieniędzy na lokacie ma rzeczywiście sens.
Dlaczego lokata?
Gdy liczy się bezpieczeństwo lokaty stanowią bardzo dobry wybór. Gdy jednak zależy nam na zdecydowanie większych zyskach warto pomyśleć o innych sposobach pomnażania swego kapitału. O lokatach warto jednak dalej pamiętać. Portfel swoich oszczędności najlepiej jest zdywersyfikować. Lokaty będą zaś stanowić najlepsze zapieczenie. Przekonali się o tym inwestorzy, którzy zdecydowali się na założenie rocznych depozytów w grudniu 2013 roku. Wówczas klienci mogli liczyć na maksymalne oprocentowanie wynoszące 3,55 %. Dzisiaj dla lokat 12-miesięcznych można uzyskać oprocentowanie rzędu nawet 3,60 % oraz 3,70 %. Lokaty mogą więc nie tylko chronić nasze pieniądze przed inflacją. Pozwalają również na całkiem spore zarobki.
Jak z zyskiem oszczędzać?
Kluczem do odniesienia sukcesu w inwestowaniu jest bezustanne kontrolowanie sytuacji na rynku. Należy szybko reagować na jakiekolwiek doniesienia odnoszące się do działań Rady Polityki Pieniężnej. Bardziej doświadczeni inwestorzy wiedzą zaś doskonale, że jakiekolwiek zmiany w kwestii stóp procentowych są odpowiedzią na ogólną sytuację ekonomiczną. Jeśli więc przewidywany jest wzrost gospodarczy to można mieć nadzieję, że za tym wzrostem pójdą w górę stopy procentowe.
Obligacje Skarbowe- alternatywa dla lokat?
Na początku była mowa o tym by poszukiwać alternatywnych sposobów deponowania kapitału. Pytanie więc brzmi jakich? Właściwie poszukiwania należy zacząć od określenia akceptowalnego poziomu ryzyka. Należy sobie dopowiedzieć na pytanie na jakie ryzyko możemy sobie pozwolić. Jeśli bardziej zależy nam na bezpieczeństwie to dobrą alternatywą dla lokaty bankowej będą papiery Skarbu Państwa. Trzeba się jednak przygotować na to, że niekiedy zyski z kupna papierów Skarbu Państwa będą niższe niż z lokaty terminowej. W październiku 2014 gdy oprocentowanie lokat 12 -miesięcznych wynosiło 3,6 % obligacje skarbu państwa pozwalały na zyski rzędu zaledwie 2,4 %. Mowa tu oczywiście o zyskach rocznych. Decydując się na wykup papierów Skarbu Państwa mamy jednak pewność, że będą one dobrze chronione przed inflacją. Tego niestety lokaty terminowe oferowane przez banki, nie są nam w stanie zagwarantować. Dobrym pomysłem wydaje się więc dywersyfikacja posiadanych środków. W ten sposób nie tylko ochronimy nasze pieniądze przed inflacją ale jeszcze będziemy mieli szansę na wygenerowanie sporych zysków.