Jak banki zarabiają?

przez | 2 kwietnia, 2022

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twoje konto czekowe jest darmowe, lub dlaczego twój bank daje Ci małe sumy odsetek raz na jakiś czas? Nasuwa się na podstawie tego jedno pytanie o to jak banki zarabiają?

Podobnie jak w przypadku innych firm banki sprzedają coś – produkt, usługę lub oba te elementy. Banki sprzedają pieniądze jako usługę. Wraz z tym banki zapewniają również klientom bezpieczeństwo i wygodny dostęp do pieniędzy, a także możliwość oszczędzania i inwestowania.

Marża odsetkowa netto

Kiedy wpłacasz pieniądze na konto bankowe, dajesz bankowi pozwolenie na użycie pieniędzy do zaciągania pożyczek. Twoje pożyczki bankowe pożyczają pieniądze innym osobom na koszt pożyczkodawcy, w formie oprocentowania (pomyśl: kredyty hipoteczne, kredyty studenckie, kredyty samochodowe, karty kredytowe itp.). Banki zbierają pieniądze od odsetek płaconych przez kredytobiorców, a niewielka kwota odsetek jest zwracana na konto bankowe klientów. To dlatego, że zainwestują swoje oszczędności w banku, a także w banku. Różnica między kwotą banków odsetkowych nalicza się dzięki wykorzystaniu depozytów klientów poprzez produkty pożyczkowe (kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne, itp.) oraz to co banki odsetkowe płacą swoim klientom w oparciu o średnie saldo konta kontrolnego – to właśnie marża odsetkowa netto.

Chociaż Twoje pieniądze są wypożyczane innym osobom, możesz bez problemu wycofać wszystkie swoje pieniądze ze swojego konta bankowego. To dlatego, że banki muszą utrzymać minimalną część depozytów klientów w banku, zwaną rezerwą obowiązkową.

Opłaty

Opłaty są stosunkowo współczesnymi zjawiskami bankowymi. Mogą być opłaty za lokaty bankowe, opłaty za zwłokę, opłaty w rachunku bieżącym i wszystkie te opłaty bankowe są stosunkowo dobrze znane. Istnieje również wiele innych opłat, które banki mogą pobierać od klientów.

Są też pewne banki pieniężne, które dokonują przetwarzania transakcji kredytowych i debetowych. Za każdym razem, gdy przeskanujesz kartę w sklepie – sklep lub kupiec płaci za wymianę. Większość pieniędzy z wymiany trafia do twojego banku – banku konsumentów – i trochę trafia do banku handlowego. Ponieważ kupcy nie mają kontroli nad opłatami wymiany, pojawiły się ostatnio przepisy, które ograniczają opłaty wymiany na kartach debetowych.