Jak zwiększyć opłacalność lokaty bankowej?

przez | 23 stycznia, 2023

Zwiększanie opłacalności lokaty bankowej to bardzo racjonalne podejście, które wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, szczególnie pod względem analizy ofert w bankach detalicznych. Masz bowiem do czynienia z wieloma rodzajami lokat bankowych, a rozpoznanie najbardziej efektywnych pozwala na wygenerowanie maksymalnych zysków, właściwie bez ryzyka i bez narażania kapitału na negatywne procesy inflacyjne. W artykule otrzymasz kilka praktycznych wskazówek decydujących o zwiększeniu opłacalności lokaty bankowej.

Opłacalność lokat bankowych przy niskich stopach procentowych jest stosunkowo słaba, ale przy dobrym wyborze depozytów oszczędnościowych w bankowości detalicznej jesteś w stanie zyskać znacznie więcej od przeciętnego człowieka, który nie zwraca w ogóle uwagi na wskaźniki makro i mikroekonomiczne. Opłacalność lokat bankowych zależy w dużym stopniu od kwoty oszczędności. Im więcej kapitału posiadasz na koncie, tym z reguły lepsze warunki oszczędzania otrzymujesz, ale niestety nie w każdym banku detalicznym. Z tego powodu warto rozpatrzyć regularne przeglądanie porównywarek lokat bankowych. Większość z nich funkcjonuje bezpłatnie. Poza tym śledź blogerów, najpopularniejszych z branży oszczędnościowej. Niektórzy z nich otrzymują pakiety promocyjnego oprocentowania w ramach konkursów lojalnościowych, czy akcji promocyjnych. W ten sposób baza wiedzy zamienia się w realną szansę inwestycyjną, oszczędnościową. Niskie stopy procentowe nie trwają wiecznie, a banki detaliczne zapewniają nie tylko jeden, ale wiele rodzajów lokat bankowych. To pozwala na efektywną dywersyfikację portfela oszczędnościowego. Możesz również połączyć standardowe lokaty bankowe z instrumentami rynku kapitałowego, a mianowicie z akcjami spółek dywidendowych, czy z obligacjami korporacyjnymi. Utrzymanie rachunku maklerskiego jest z reguły bezpłatnie, przynajmniej w najpopularniejszych domach maklerskich. Połączenie oszczędzania i inwestowania to najlepsza szansa na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków z kapitału.

Dobrze, jeżeli nie pozostajesz z lokatą bankową tylko w jednym banku detalicznym, ale przeglądasz porównywarki w poszukiwaniu promocji. Nowe banki zachęcają z reguły klientów preferencyjnymi warunkami oszczędzania. Śledź zatem cyklicznie zmiany na rynku bankowości detalicznej, a możesz dzięki temu sporo zyskać.