Kredyt hipoteczny – wady i zalety

przez | 15 lutego, 2021

Kredyt hipoteczny to cieszący się ogromną popularnością produkt bankowy. Jakie są jego wady i zalety?

Zacznijmy od tego, czym jest kredyt hipoteczny. Jest to kredyt zaciągnięty pod zastaw kupowanej nieruchomości. Jeśli w przyszłości nie będziemy w stanie go spłacić, wtedy nieruchomość stanie się własnością banku. Aby uniknąć takiego niebezpieczeństwa instytucje bankowe udzielają kredytu osobom, które posiadają odpowiednią zdolność kredytową, a tym samym mają szanse na terminową spłatę zobowiązania. Zdolność kredytowa to jeden z wymogów, kolejnym jest wkład własny. Zazwyczaj wynosi on 20 lub 10% wartości mieszkania. Kredyty różnią się od siebie również tym, że ich raty mogą być stałe lub malejące. W przypadku rat stały zazwyczaj będziemy ostatecznie spłacać mniej odsetek, jednak w początkowym okresie kredytowania będziemy płacić więcej. Nie każdy może więc pozwolić sobie na taki kredyt.

Kredyt hipoteczny – zalety

Przejdźmy do zalet kredytu hipotecznego. Główną jego zaletą jest fakt, że za jego pomocą możemy kupić nieruchomość. Większość z nas marzy o własnym lokum, a ceny nieruchomości z roku na rok rosną, dlatego nie każdego stać na to, by samodzielnie z własnych pieniędzy zakupić mieszkanie. Kredyt ten jest też obarczony stosunkowo niewielkim oprocentowaniem w porównaniu do kredytów konsumpcyjnych czy gotówkowych. Dlatego jeśli tylko posiadamy odpowiednią wysokość wkładu własnego warto zdecydować się na ten rodzaj kredytu

Wady kredytu hipotecznego

Kredyt ten jednak, jak każdy, ma pewne wady. Jakie? Przede wszystkim dość trudne warunki, które musimy spełnić, aby go otrzymać. Należy też wypełnić wiele formalności. O kredycie takim zazwyczaj muszą tez zapomnieć osoby, które są młode i nie posiadają odpowiedniej historii kredytowej. Inne wady to fakt, że bank nalicza dość wysokie opłaty dodatkowe. Zazwyczaj są to marże, prowizje za udzielenie kredytu czy ubezpieczenia. Dlatego może minąć nieco czasu, zanim znajdziemy kredyt hipoteczny, który spełni nasze oczekiwania i nie będzie przesadnie drogi. Poszukajmy takiego kredytu, który będzie zoptymalizowany pod kątem kosztów. Nie zapominajmy też o tym, że kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, które może stanąć na drodze do zaciągnięcia innych kredytów. Przez wiele lat będziemy bowiem obarczeni jego spłacaniem. Wiedząc to wszystko zastanówmy się nad tym, czy chcemy zaciągnąć kredyt, a jeśli tak, to warto wybrać taki, który nas nie zrujnuje i nie wpędzi w kłopoty finansowe. Dlatego poświęćmy na to czas.