
Zakładając lokatę bankową wybieramy jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestycji. Oprócz tego jest to sposób, który nie wymaga od nas jakiejś specjalnej znajomości rynków inwestycyjnych. Po prostu wszystkimi tymi sprawami bezpośrednio zajmuje się bank. My w zasadzie tylko lokujemy środki i czekamy na zysk. Jednak powinniśmy choć trochę orientować się w tematyce samych lokat, dzięki czemu będziemy wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru lokaty, tak, aby był to wybór świadomy i dopasowany do naszych oczekiwań. Dobry wybór lokaty pozwoli nam też na osiągnięcie maksymalnych zysków.
Przed wyborem lokaty trzeba jednak zadać sobie kilka podstawowych pytań. Najważniejsze jest chyba pytanie ile w ogóle mamy środków, które chcemy wpłacić na lokatę. To pytanie ma kluczowe znacznie przede wszystkim podczas selekcjonowania ofert. Istnieje bowiem coś takiego, jak minimalny wkład, jaki jest potrzebny do otwarcia konkretnej lokaty. Zwykle jest to około tysiąc złotych, ale zdarzają się też lokaty z minimalnym wkładem wynoszącym pięć tysięcy złotych. Jeśli posiadamy zbyt mało środków, to możemy poczekać, aż uzbieramy odpowiednia sumę, albo też wybrać inną opcję. Następnie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jak długo możemy ulokować środki w banku, czyli jak długo nie będziemy musieli z nich skorzystać. Jeśli jest to na przykład okres dwuletni, to w zasadzie bez problemu możemy wziąć jakąś lokatę długoterminową. Jeśli zaś pieniądze będziemy musieli szybko podjąć, to w grę wchodzi raczej lokata krótkoterminowa. Warto jednak poszukać jak najlepiej oprocentowanej, a takie znaleźć dość łatwo na przykład w ofertach promocyjnych danego banku.
Kolejna kwestia to zyski. Bezpośrednio odpowiedzialne za ich wysokość jest oprocentowanie lokaty, ale nie tylko ono ma na nie wpływ. Nie można bowiem pominąć tez wpływu takich czynników, jak częstotliwość kapitalizacji odsetek, czy też wpływu zmian stóp procentowych. Przy częstszej kapitalizacji odsetek będziemy mieli większe zyski, ponieważ odsetki częściej będą doliczane do kapitało i kolejne będą liczone w oparciu o coraz większe sumy. Jeśli zaś chodzi o wpływ stóp procentowych, to będzie on zależał od wybranego rodzaju oprocentowania. Przy lokacie z oprocentowaniem stałym w zasadzie takiego wpływu nie ma, ponieważ jego wysokość ustalana jest tylko raz na podstawie wysokości stóp procentowych w dniu, w którym lokata jest otwierana. Można więc być praktycznie pewnym co do wysokości zyski. Z kolei oprocentowanie zmienne, to możliwość zarówno mniejszego, jak i szansa na większy zysk. Jeśli stopy procentowe zostaną podwyższone, to będzie on większy, a jeśli pójdą w dół, to i oprocentowanie lokaty, a co za tym idzie zyski jej posiadacza będą mniejsze od początkowo spodziewanych. Zmiany stóp będą miały największe znaczenie przy lokatach długoterminowych, ponieważ w dłuższym okresie jest większe prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Czasem możliwości tradycyjnej lokaty nie wystarczają niektórym inwestującym. Wtedy można też skorzystać z lokaty strukturyzowanej. Jest to lokata, w której jedna część środków jest inwestowana w bezpieczne instrumenty finansowe, co powoduje, że zyski nie różnią się praktycznie od zysków na zwyklej lokacie. Jednak druga część jest już inwestowana w instrumenty o większym ryzyku, ale zyski za to mogą być znacznie większe i sięgać niemal kilkunastu procent. Dużo zależeć też będzie, jaki jest udział poszczególnych części w lokacie strukturyzowanej. Czasem mogą to być części równe, ale często jest tez tak, że część bezpieczna jest znacznie większa od inwestycyjnej.