Na czym polega lokata miesięczna, roczna i dzienna.

przez | 6 maja, 2022

Chcąc wybrać najbardziej korzystną lokatę bankową należy zwracać najwyższą uwagę na przedstawione na oprocentowanie. Taka wiedza może okazać się niezbyt wystarczająca, będzie dochodzić do głębszej analizy sytuacji. Bliźniacza pozycja może się także zdarzyć w przypadku konta oszczędnościowego. Warto jednak mieć świadomość, że końcowy zysk z lokaty bądź innego produktu będącego depozytem ma duży wpływ nie tylko na oprocentowanie, ale również na metodę kapitalizacji odsetek wykorzystaną przez bank.

Kapitalizacja odsetek, co w praktyce oznacza ten termin? Produkty depozytowe w ofercie banku są oprocentowane. Chodzi o to, że umieszczone na nich oszczędności mogą liczyć na powiększony zysk. W tym przypadku ta sprawa nie będzie dotyczyć tradycyjnych ROR-ów, a sprawa ta ma miejsce jako rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W przypadku oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych jego wysokość uzależniona jest od stóp procentowych, a także bieżącej propozycji banku. Bezpośrednio przed zawarciem umowy o prowadzenie depozytu bank zobligowany jest do tego, aby tak naprawdę dać informację na temat rocznej stopy oprocentowania. Jest to niezmienne(wyjątkowa sytuacja może dotyczyć lokaty progresywnej). Mając te dane uda się obliczyć to jakiego zysku można się spodziewać z lokaty. Przy wpłaceniu kwoty np. 1000zł (z oprocentowaniem 8%) uda się policzyć to, ze już po upływie jednego roku uda się zyskać powiększony o 80zł odsetek kapitał. To prawda, że uda się otrzymać mniej z tego powodu, że odsetki warto uszczuplić o liczbę 19%. W przypadku zawarcia umowy na pół roku, wynik odsetek będzie dotyczyć 40zł przed opodatkowaniem. Co do praktycznego podejścia ta rzecz nie będzie czymś oczywistym. W przypadku banków należy powiedzieć o różnych metodach oznaczających kapitalizację odsetek. Ten termin w tym przypadku będzie oznaczać doliczanie odsetek do kapitału. Jego następowanie występować może tak w zasadzie każdego dnia, co kwartał, co 6miesięcy, a nawet co jeden rok. Korzystna lokata to taka, która może zagwarantować najczęstszą kapitalizację odsetek. Należy mieć świadomości, że im większa jest częstotliwość kapitalizacji odsetek to tak naprawdę sytuacji może być o wiele lepsza dla podmiotu zawierającego wniosek. Przykładowo wpłacając kwotę 1000zł na lokatę z oprocentowaniem rocznym 6% bank przy wykorzystaniu kapitalizacji na sam koniec obowiązywania umowy, opodatkowanie odsetek to kwota 60zł. Następna rzecz może dotyczyć tego, że bank będzie bardziej hojny i jego propozycja to częstsza kapitalizacja odsetek. Przykładowo jeśli w poniedziałek kapitał to wynik 1000zł to bank jest w stanie pod koniec dnia wyznaczyć wysokość odsetek, a na samym końcu dodać je automatycznie do kapitału. Należy mieć świadomość, że lokaty będące z lokalizacją dzienną są dość ciężkie do spotkania. Jednak jeśli chodzi o miesięczne to sprawa wygląda zdecydowanie inaczej. Warto znaleźć dla siebie odpowiednią ze stosownym okresem kapitalizacji. Wiele osób może zachęcać do tego, aby tak właściwie wybierać te oferty z dzienną kapitalizacją.

Posiadając już wiedzę na temat kapitalizacji odsetek warto tak naprawdę wybrać tą odpowiednią dla siebie. Nie będzie to trudne jeśli na samym początku zdecyduję się skorzystać z internetowych porównywarek. To właśnie one są w stanie przedstawić najważniejszy obraz mogącą zagwarantować kluczowy rezultat. Chcąc uzyskać jak największy procent kapitalizacji nie warto o tym zapominać.