Oszczędzanie to w dzisiejszych czasach konieczność.

przez | 24 grudnia, 2022

Chcemy tego czy nie – nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co nas spotyka w życiu. Czasem okazuje się, że spotyka nas coś, czego absolutnie się nie spodziewaliśmy. To może być wymagająca nakładów finansowych rozbudowa domu, nowe dziecko, remont samochodu, lub niegroźna choroba, ale jednak wymagająca pewnej ilości gotówki. Za każdym razem chodzi tutaj o pieniądze. Niestety, często w takich sytuacjach jest nam ich po prostu brak, nasz budżet domowy nie przewiduje tak nagłych i dużych ilości gotówki, które moglibyśmy swobodnie przeznaczyć na dany cel. Dlatego właśnie warto o czymś takim pomyśleć już wcześniej, jeszcze na długo przed tym, nim taki cel faktycznie się znajdzie. Jednym słowem musimy zacząć oszczędzać. Oszczędzać na przyszłość, by ta nie mogła nas zbyt mocno zaskoczyć.

Poradnik oszczędzania.

Oczywiście nie każdy sposób oszczędzania jest tak samo dobry jak inny. Wiele osób odkłada po prostu do skarbonki raz w miesiącu daną kwotę. Potem jednak, po upłynięciu powiedzmy kilkunastu lat, mogą się zdziwić, jak bardzo inflacja zmniejszyła wartość tej kwoty. Wtedy jednak jest już za późno i nie możemy cofnąć czasu. Dlatego lepiej oszczędzać w inny sposób. Nie tak ryzykowny jak granie na giełdzie, które pozbawić nas może całości naszych oszczędności, ale jednak taki sposób, który pozwoli nam zarabiać na naszych oszczędnościach i uniknąć skutków inflacji,

Sposobem tym jest, rzecz jasna, lokata bankowa. To sposób, który idealnie wypośrodkowuje dwie wspomniane powyżej cechy – zarabianie, oraz ryzyko. Ryzyko w przypadku lokaty bankowej jest bowiem bliskie zeru. Abyśmy stracili nasze oszczędności – bank musiałby zbankrutować, co jest w dzisiejszych czasach bardzo mało prawdopodobne, żeby nie powiedzieć – nierealne. Mimo wszystko jednak – na lokacie bankowej zarabiamy. Czasem mniej, czasem więcej, ale zawsze zarabiamy. To, jak wiele zarobimy, zależy od tego, jaki typ lokaty wybierzemy, oraz oczywiście – jaką ilością gotówki dysponujemy. Pamiętajmy na samym początku jednak o tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lokaty bankowej. Przede wszystkim musimy przyjrzeć się, na jak długi czas zawieramy z bankiem umowę. Poza tym – istotne jest bardzo, jak wysoki procent oferuje nam bank na danej lokacie. Wystarczy przejrzeć oferty najbardziej popularnych banków, by zauważyć, że różnice potrafią być całkiem znaczące.

Typy lokat.

Oczywiście poza tym – powinniśmy też zwrócić uwagę na różne typy lokat. Istnieją bowiem lokaty długo i krótkoterminowe. Są też szczególne typy lokat, jak lokata overnight (na której zarabiamy w nocy), lokata progresywna czy rentierska. Odpowiednie rozeznanie w tym temacie gwarantuje nam wyższy zysk dzięki naszym pieniądzom, niż gdybyśmy zdecydowali się na pierwsza lepszą lokatę bankową. Każda z nich charakteryzuje się czymś innym, jednak jest coś, co je wszystkie łączy – każda z nich pozwala nam zarobić pieniądze, czego z pewnością nie osiągniemy jeśli będziemy trzymać pieniądze w skarbonce.