Oszczędzanie

przez | 9 listopada, 2022

Mimo tego, że Polacy mają ogromny wybór co do oszczędzania, bo naprawdę sposobów jest sporo i to ambitnych, oraz przynoszących ogromne korzyści to i tak w większości wybierają lokaty bankowe. Dlaczego? Banki coraz mocniej kuszą, walcząc na różne sposoby o nasze portfele, dają nam ciekawe i interesujące oferty. Jak wybrać coś dla siebie? Oszczędności Polaków wbrew pozorom rosną, ale coraz rzadziej odkładane są w bankach. Maleje roczny depozyt w bankach co można zauważyć na przestrzeni kilku ostatnich lat. Choć ostatnimi laty suma depozytów banków gospodarstw rośnie, to ich rola jest lokowania zdecydowanie zmalała. Lokaty bankowe są wypraszane w dość mocny sposób przez fundusze inwestycyjne czy akcje. Depozyt jednak wciąż jest najbardziej popularnym sposobem na oszczędzanie.

Polacy a lokaty i inne sposoby oszczędzania.

Przywiązanie naszej narodowości do tradycyjnego sposobu oszczędzania-lokaty bankowe jest dla banków zdecydowanie bardzo korzystne. Wkłady ze strony osób fizycznych jest jednym z najbardziej tanich źródeł pieniądza. Rośnie ostatnimi laty niekonwencjonalność sposobów oszczędzania, jest to ogromnym powodem do niepokoju dla banków. Banki decydują się przez to na podwyższenie oprocentowania albo doraźne działania promocji. Działają w obronie także przez lokaty a vista czy lokaty z funduszem, często są atrakcyjne i elastyczne pod względem dochodu, a na pewno bardziej atrakcyjne niż lokaty.

Rodzaje lokat.

Lokata, mimo, że słowo raczej proste, kojarzące się wszystkim raczej z jednym, to nie zawsze znaczy to samo. A można powiedzieć, że prawie zawsze znaczy coś innego, lokaty można podzielić między innymi na: Typowe lokaty terminowe, które opierają się na odłożeniu pieniędzy na lokaty bankowe, na dany, potwierdzony okres czasu, podczas której nie można dokonać wypłat ani dopłat. Lokaty rentierskie, to lokaty różniące się od typowej standardowej oszczędności o charakterze: lokaty bankowe, przez to, że odsetki naliczane są z ustaloną wcześniej częstotliwością, oraz przekazywane są na ukazany przez klienta wydatek rachunkowy. W większości banków jest przedstawiona dość wysoka minimalna kwota tej lokaty. Lokata nazywająca się skarbonka to lokata służąca do systematycznego i ciągłego oszczędzania, pozwala na dopłacanie w trakcie trwania lokaty pieniędzy, wypłaty mogą być ustalone albo i nie. Oprocentowanie jest raczej progresywne i długoterminowe, wiąże się zwykle z możliwością uzyskania podwyższenia oprocentowania.

A Ty odkładasz na czarną godzinę?

Każdy z nas jest czasem zaskoczony nieprzewidzianymi wydatkami, niekiedy są to urodziny, o których przypomnimy sobie dzień przed, czasem jest to zepsute auto. Nie jest to nic ważnego, jeśli da się to pokryć z bieżących, nie ważne jakich dochodów, niestety jesteśmy czasem zmuszeni do sięgnięcia po rezerwy, odłożone pieniądze właśnie na takie okazje. Taka rezerwa nie musi być bardzo duża, ale powinna być zawsze dostępna pod ręką. Nie w dosłownym znaczeniu, ale powinno się mieć do niej łatwy dostęp. Idealny sposób na odkładanie na czarną godzinę powinien więc pozwalać na swobodę dostępu bez problemu i szybko. Można skorzystać z rachunku oszczędnościowego albo z odnawialnej lokaty terminowej, na krótki czas terminu, ewentualnie lokaty dynamiczne. Rachunki oszczędnościowe mają dodatkową, dużą zaletę, pozwalają na dokonywanie wpłat w dowolnym momencie i dzięki temu można w łatwy sposób ją przechowywać, jest to moim zdaniem sposób bardzo opłacalny, praktyczny i przydatny.